Říjen 2023 v mateřince u Koťátek

Barvy podzimu

 
V říjnu jsme s dětmi mohli začít pozorovat změny, které v podzimní přírodě nastávají. Na školní zahradě jsme hledali barevné přírodniny a přikládali je na barevnou paletu ke stejným barvám. Z šípků, jeřabin, ořechů, žaludů, kaštanů a listí jsme na zahradě vytvořili barevnou mandalu podle naší fantazie. Zahráli jsme si také Kimovu hru s barvami k procvičení zrakové paměti. 
 
Ovoce a zelenina
 
Protože podzim přináší bohatou úrodu, zopakovali jsme si, jaké ovoce a zeleninu již známe. Některé druhy ovoce a zeleniny jsme zkoušeli poznat po hmatu, jiné jsme poznávali po čichu i chuti. Oblíbenou zeleninu a ovoce jsme si podle předlohy vymodelovali z modelíny. Na konci týdne jsme si zkusili oloupat brambory vařené ve slupce a užili jsme si spoustu legrace při jejich krájení, šťouchání a mačkání. 
 
Koulelo se, koulelo…
 
S dětmi jsme se shodli, že jablko je naše oblíbené ovoce. Proto jsme celý jeden týden věnovali právě jablku. Zjistili jsme, že ne všechna jablka vypadají a chutnají stejně. Vyrazili jsme na školní zahradu posbírat spadaná jablka a společně jsme je zkusili seřadit podle velikosti. Z velkých jablek jsme upekli obrácený koláč Tarte Tatin, který jsme pak na dece pod jabloní snědli. Malá jablka jsme otiskli na papír. V pátek jsme s dětmi zasadili na zahradě strom. 
 
Jak to žije v lese?
 
V posledním týdnu jsme se vydali za poznáním lesa a lesních zvířat. Děti povídaly o zvířatech, která žijí v lese. Některá zvířata jsme si ukázali na videu a fotografiích, za dalšími jsme se vydali na zábavnou stezku plnou úkolů. Velmi nás bavilo poznávat lesní zvířata podle zvuků, které jsme pak zkoušeli napodobit. 

FotogaleriePřeskočit fotogalerii