facebookBakaláři

Duben 2023 v mateřince

V měsíci dubnu jsme se s Koťátky věnovali těmto tématům:

- Barvy Velikonoc 

- Na dvorku

- Týden Země

- Čáry, máry, fuk!

 

Na začátku dubna jsme oslavili Velikonoce. Barvili jsme vyfouknuté kraslice. Vystříhali jsme velké vajíčko z papíru, na které jsme pokládali kousky krepového papíru, pokropili vodou z rozprašovače a čekali, jak se vajíčko vybarví. Nakonec jsme si prošli velikonoční stezku a hledali ukrytá vajíčka. 

 

V následujícím týdnu jsme si povídali o zvířatech, která s námi žijí, a jejich mláďatech. Poznávali jsme zvířata podle zvuků, třídili jsme domácí a volně žijící zvířata a přiřazovali jsme mláďata k jejich rodičům. Z dřevěných kostek jsme postavili ohrádky a obydlí pro zvířata a představili jsme kamarádům zvířata, jež zde bydlí.

 

Týden Země jsme se i přes nepřízeň počasí snažili trávit co nejvíce venku. Povídali jsme si o životě na planetě Zemi a o tom, co bychom měli dělat, aby se nám zde žilo dobře. Celý duben jsme pozorovali růst žaludů a zkoumali všechny části mladého stromku. Nakonec jsme si vyzkoušeli badatelskou činnost a snažili se zjistit, co potřebuje žalud, aby z něj vyrostl strom.

 

Poslední dubnový týden se nesl v duchu čar a kouzel. Užili jsme si čarodějnický rej s kostýmy čarodějek a čarodějů a ozdobili jsme májku na zahradě školky. 

 

Celý duben jsme se pečlivě připravovali na vystoupení při tradičním Rapšašském Zikmundohraní. 

 

Třída Motýlků měla tato témata:

  • To vajíčko malované je od srdce darované
  • Petrklíč je k jaru klíč
  • Naše Země svátek slaví
  • O neposlušném koštěti

 

Ve velikonočním týdnu jsme cvičili s barevnými stuhami, malovali vajíčka, vyráběli věnce z papírových vajec a poznávali vejce pomocí pokusů. Poznávali jsme, zda je vejce syrové či uvařené, v jaké vodě se vejce nadnáší nebo dopadne na dno sklenice, a zjišťovali jsme, co s vejcem udělá ocet. Pochutnali jsme si i na námi vyrobené vajíčkové pomazánce.

 

V jarním tématu jsme poznávali koloběh vývoje rostliny. Vytvářeli jsme trávník zapouštěním barev do navlhčené čtvrtky. Rostliny jsme pozorovali na školkové zahradě i na zahradách okolních domů. Naučili jsme se novou píseň: Travička zelená.

 

Naše Země měla svátek. Povídali jsme si, jak můžeme pomáhat nebo škodit planetě Zemi. Jak máme třídit odpady. Svátek Země jsme oslavili  úklidem školkové zahrady a stezkou pro děti s úkoly.

 

Neposlušné koště nás provázelo posledním týdnem měsíce dubna. Povídali jsme si o dobru a zlu. Zpívali jsme písně s kytarou. Bylinky představovaly čarodějnické lektvary. Celou třídu jsme si vyzdobili na Čarodějnický rej, kterým jsme téma ukončili. Poznali jsme i další z tradic a to je stavění máje. Na zahradě jsme si ozdobili břízku.

 

Celý duben jsme trénovali na Rapšašské Zikmundohraní.

kontakty

 

 

 


Základní škola a Mateřská škola v Rapšachu
378 07 Rapšach 290
GPS souřadnice: 48.8779183N, 14.9374494E

 

 

ÚVOD  |  O ŠKOLE  | ZÁKLADNÍ ŠKOLA  |  MATEŘSKÁ  ŠKOLA  |  DRUŽINA  |  KONTAKTY