Listopad 2022 v MŠ

Listopadem provázela koťátka tato témata:
- Strašidýlkování
- Přijíždí Martin na bílém koni
- Uspávání broučků
- Z pohádky do pohádky

Na začátku listopadu jsme si oblékli kostýmy a užili si s motýlky strašidelný den. Zahráli jsme si hry, užili si soutěže a dozvěděli jsme se, jak se slaví Dušičky u nás a ve světě.

V dalším týdnu k nám zavítal Martin na bílém koni. Koťátka se dozvěděla o legendě o svatém Martinovi a tradicích spojených s jeho svátkem. Protože venku nenasněžilo, vyrobili jsme si bílého koně alespoň z papíru.

Protože se příroda pomalu připravuje na zimu, rozhodli jsme se i my ve školce uložit k zimnímu spánku broučky, které jsme vyrobili. Domeček jsme jim připravili na půdě a zazpívali jim ukolébavku na dobrou noc.

Konec listopadu přinesl do školky týden pohádek. Společně jsme se seznámili s logopedickou pohádkou O jazýčkovi, pohádkou O třech prasátkách, O veliké řepě, O slepičce a kohoutkovi a pohádce O Budulínkovi. Třem prasátkům jsme vyrobili domečky, zahráli jsme si prstové maňáskové divadlo O veliké řepě, procvičili jsme jemnou motoriku se slepičkou a kohoutkem a zahráli si na bubínek jako dědeček s babičkou, kteří šli pomoci Budulínkovi.

Na školní zahradě jsme zhlédli improvizované divadlo našich učitelek, které hrály pohádky na přání.

Třída motýlků se věnovala v listopadu tématům:

• Strašidýlkování
  • Už Martin na bílém koni
  • Zvířátka se chystají na zimu
  • Známe cestu do pohádky
  • Mikuláš

Na začátku listopadu jsme začali trošičku strašidelně. Celý týden jsme si povídali o našich tradicích, ale i tradicích ve světě, které zažíváme začátkem listopadu. Pověděli jsme si něco o našich „Dušičkách“, ale i tradici „Halloween“. Vydlabávali jsme velikou dýni, kterou jsme umístili před naši školku. Vyráběli jsme různé duchy a zaběhli si Halloweenský běh.

Nenadáli jsme se a byl tu čas sv. Martina. Vyrobili jsme si husu z vaty, naučili se písničku o sv. Martinovi a robota Botíka jsme naprogramovali, aby našel cestu k nám.

Vzpomněli jsme si i na zvířátka v lese. Poznávali jsme, která zůstávají u nás, která se vydávají na cestu do dalekých krajů, nebo která spí zimním spánkem. Naše vyrobené broučky jsme „uspali“ písničkou na naší tajemné půdě.

Co jiného v podzimním počasí zažít než cestu s maňáskem Kašpárkem do pohádky. Navštívili jsme samotného Večerníčka, se kterým jsme si vyrobili papírovou čepici. S Patem a Matem jsme zatloukali hřebíky. S Křemílkem a Vochomůrkou jsme ochutnávali borůvková povidla. A na konec týdne jsme si pochutnali na dortu s pejskem a kočičkou.

Na konci listopadu se přiblížil adventní čas. Zapálili jsme první adventní svíčku na adventním věnci.

Sv. Mikuláš na nás už čekal se svými druhy andělem a čertem za dveřmi. Vyrobili jsme si čertí hlavy na výzdobu školky. Čert s andělem se vyloupl i z kolečka usušeného pomeranče a dalších přírodnin. S nadšením jsme nacvičovali krátké vystoupení u kostela sv. Zikmunda na akci „Mikulášská nadílka“ na Rapšachu.