Prosinec 2021

V měsíci prosinci se třída „motýlků“ věnovala těmto tématům:

• Čert, anděl a Mikuláš
  • Pohádky, koledy a jiné vánoční zvyky a tradice
  • Adventní čas
  • Vánoce

Třída „koťátek“ měla 14 dní společná dvě témata a poté následovalo téma samostatné

• Čert, anděl a Mikuláš
  • Pohádky, koledy a jiné vánoční zvyky a tradice
  • Vůně Vánoc

1.12. jsme se třídou motýlků začali plnit úkoly dle adventního kalendáře ve tvaru sněhuláka. Mezi úkoly dalších dnů patřilo nejen zdravé mlsání, ale abychom se naučili novou koledu, vyrobili přáníčka, přivítali čerta, upekli vánoční cukroví a podobné úkoly.

Ve školce jsme přivítali čerta s nadílkou na zahradě školky. Děti vše zvládly dobře. Protože čert u nás nebyl zlý ani strašidelný.

Ozdobili jsme si vánoční stromeček, upekli perníčky, hnědáčky a vanilkové rohlíčky. Vyrobili papírový řetěz. Vyzdobili si školku papírovými vánočními koulemi.

Užili jsme si sníh na zahradě. Pozorovali stopy sousedovy kočky, váleli velké koule ze sněhu a otiskávali andělíčky do sněhu.

Poznávali jsme tradice před Vánoci. Třeba tradice „barborka“, „ovazování stolu“, „třesení stromem, „sbírání patek od vánoček“ apod. Některé jsme si vyzkoušeli i naživo. Rozkrajovali jsme si jablíčko, pouštěli lodičky, házeli bačkorkou a zapálili jsme si „františka“ a purpuru.

Společně s koťátky jsme chodili po obci, rozdávali vyrobená přáníčka, s písničkou a básničkou jsme navštívili základní školu, praktickou školu, obchody a obecní úřad. Zpívali jsme i náhodným kolemjdoucím. Navštívili jsme i místní kostel v Rapšachu, kde jsme si prohlédli betlém

A nakonec přišel Ježíšek. Krásné Vánoce

Tématem ve třídě koťátek byla “Vůně Vánoc”. Přivoněli jsme k vůním vanilky, která v podobě lusku dětem nevoněla. Rozkrojili jsme jablko, kde byla schovaná hvězdička. Ochutnávali jsme perníčky. Přišly si na své všechny naše smysly. Poslední dny byly věnovány vyprávění a také přivítání Ježíška v MŠ. “ Krásné Vánoce”